Prodej pneuNáhradní dílyServis motocyklůPneuservis
FacebookYouTube

Znáte pravidla bezpečné jízdy se sněhovými řetězy?

06.01.2017

Pokud se chystáte vyrazit do hor, pravděpodobně se neobejdete bez sněhových řetězů. Ač se to někomu může zdát jako velmi složitý proces, ve skutečnosti je jejich používání jednodušší, než si myslíte. Stačí pouze dodržovat správné zásady a jízda na sněhu pro vás nebude představovat hrozbu.

Nepodceňujte přípravu

Základem bezpečné jízdy s řetězy je příprava před jízdou, tj. správné nasazení a napnutí. Vždy je přidělávejte na hnací nápravu, v nejčastějším případě na přední. Pokud nevlastníte sněhové řetězy s automatickým napínacím systémem, po 50 ujetých metrech raději překontrolujte jejich napnutí.

Bezpečnostní systémy jako ABS, ESP nebo TCS je vhodné před jízdou s řetězy vypnout, jízda tak bude mnohem bezpečnější, plynulejší a efektivnější. Samozřejmostí by také měla být pevná lopata a teplé pracovní rukavice jako součást povinné zimní výbavy k řetězům.

Řetězy využijete i při náledí

Řetězy využijete i při náledí

Sněhové řetězy použijte vždy, když narazíte na dopravní značku přikazující řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Nezapomínejte na ně ani v případě souvislého sněhového povrchu nebo silného náledí.

Pro bezpečnou jízdu je třeba si uvědomit, že se vozidlo se sněhovými řetězy při jízdě chová jinak, a proto je vhodné si vyzkoušet jízdu se sněhovými řetězy nanečisto ještě před výpravou do hor. Důležité je snažit se o co nejplynulejší rozjezd i jízdu s maximální rychlostí 50 km/h.

Před kopcem zpozorněte

Před prudším kopcem zařaďte 1. nebo 2. rychlostní stupeň a v kopci už neřaďte. Do prudkého kopce s vozem na přední náhon vám pomůže zpátečka, u vozu se zadním náhonem zatížení kufru. Při vyhýbání se v kopci zastavuje řidič jedoucí z kopce, protože má mnohem snadnější rozjezd.

Buďte obezřetnější než při jízdě na suché vozovce

Další pravidla pro jízdu s řetězy jsou v podstatě stejná jako při jízdě bez nich, jen je nutné dbát na větší bezpečnou vzdálenost za auty před vámi. Máte-li nějaké nejasnosti, co se týče používání řetězů nebo zimních pneumatik , obraťte se na naše specialisty. Nabízíme široký sortiment pneumatik a doplňků všech značek, a to včetně bezplatného poradenství.

Zimní výbava

 
 
Zasílat novinky
Odhlášení z odběru novinek
Pro odhlášení z odberu novinek, zadejte svoji emailovou adresu do kolonky a potvrďte tlačítkem OK. Pokračujte dle instrukcí v emailové zprávě.
 
Otevírací doba
Po - Pá: 8:00 - 17:00
Zákaznická linka
+420 312 547 380
FAX
+420 314 501 590