Prodej pneuNáhradní dílyServis motocyklůPneuservis
FacebookYouTube

Aquaplaning a jak mu na silnici předcházet

10.10.2015

S tímto jevem se většina řidičů na silnici dříve či později setká. Při aquaplaningu se vozidlo stává částečně nebo plně neovladatelným. Na vinně je voda, která se dostane mezi pneumatiku a vozovku a způsobí ztrátu přilnavosti pneumatik. Není nutno tedy připomínat, že jde o jev velmi nebezpečný a rozhodně se neprojevuje jako běžný smyk. Na nebezpečnosti neubírá ani fakt, že aquaplaning přichází zcela nečekaně.

Jak vlastně aquaplaning vzniká?

Mezi nejčastější příčiny patří samozřejmě velké množství vody na vozovce a tomu odpovídající nevhodně zvolená rychlost k dané situaci. Mnohdy se však na zvýšené míře rizika podepisují sami řidiči a to nevhodně zvolenými pneumatikami nebo jejich špatným stavem.

 

 

aquaplaning

 

Jak minimalizovat riziko aquaplaningu?

•    Sledujte stopu za vaším vozidlem. Pokud uvidíte, že se stopa v silném dešti za vámi rychle "zavírá", hrozí nebezpečí aquaplaningu.
•    V takovém případě zpomalte a sledujte vozovku před vámi. Zkuste se vyhnout použití tempomatu.
•    Nebezpečím může být nejen silný déšť, ale například velké kaluže nebo voda přetékající vozovku z pole.
•    Pokud cítíte, že je nebezpečí aquaplaningu reálné, sundejte nohu z plynu

 Jak se chovat když se do aquaplaningu dostanu?

•    Držte kola v přímém směru, povolte pedál plynu a sešlápněte spojku. Vodní klín, do kterého se dostanete vozidlo zpomalí. Zkuste nezmatkovat a nedělat prudké pohyby volantem.

Myslete na aquaplaning dříve než hrozí jeho riziko

Nezapomeňte průběžně kontrolovat hloubku dezénu pneumatik. Již při poklesu hloubky dezénu pod 3 mm myslete na to, že by bylo vhodné pneumatiky vyměnit za nové. Rovněž kontrolujte tlak pneumatik. Přehuštěné pneumatiky mají sníženou styčnou plochu s vozovkou.


Při výběru nových pneumatik také sledujte, jaké dosáhly výsledků v nezávislých testech na mokru. Mnoho výrobců také u pneumatik udává, jakou mají  odolnost proti aquaplaningu.
Hodně štěstí na silnici a především mnoho bezpečně ujetých kilometrů přeje megalevnepneu.cz


 
 
Zasílat novinky
Odhlášení z odběru novinek
Pro odhlášení z odberu novinek, zadejte svoji emailovou adresu do kolonky a potvrďte tlačítkem OK. Pokračujte dle instrukcí v emailové zprávě.
 
Otevírací doba
Po - Pá: 8:00 - 17:00
Zákaznická linka
+420 312 547 380
FAX
+420 314 501 590